Kotoučová pila

Kotoučová pila nebo také cirkulárka či okružní pila, je nástroj k řezání různých materiálů a její historie sahá až ke konci 18. století. Právě tehdy vznikla v Anglii první strojní stolová kotoučová pila. Od té doby se její užívání rozšířilo do celého světa.

Kotoučová pila – princip

Každá kotoučová pila, ať již ruční nebo stolová, pracuje na stejném principu. Základem je tělo přístroje, které ukrývá elektromotor, jež roztáčí kruhový ozubený kotouč. Ozubení kotouče je vždy přizpůsobeno speciálně pro konkrétní řezané materiály. Každá lepší kotoučová pila má také nastavitelný počet otáček, který je také třeba nastavit podle řezaného materiálu.

Moderní kotoučová pila

Moderní kotoučová pila může být stolní nebo ruční. Té ruční se také slangově říká mafl. V dnešní době může vypadat trochu zvláštně, že se u nich nepoužívají akumulátory, což souvisí s tím, že je potřeba dosáhnout maximálních výkonů pro řezání. Moderní kotoučová pila má kromě nastavení počtu otáček, také tepelnou ochranu proti přehřátí nebo aretaci.

Kotoučová pila na dřevo i kov

Kotoučová pila se využívá standardně pro řezání materiálů jako je dřevo nebo kov, ale také si poradí s plasty a některými dalšími materiály. Podle řezaného materiálu je ovšem potřeba zvolit správný kotouč a přizpůsobit otáčky kotoučové pily.Náš TIP: Potřebujete si půjčit peníze? Nejrůznější tipy i půjčky online naleznete na portálu Maxi-Půjčky.cz.

© 2021 Pily-brusky.cz, všechna práva vyhrazena.